ВОЈСКА У ПОТПУНОСТИ АНГАЖОВАНА НА ПРИПРЕМИ КАПАЦИТЕТА ЗА СМЕШТАЈ ОБОЛЕЛИХ

Министар одбране у Влади Републике Србије Александар Вулин изјавио је данас да Војска Србије може да стави на располагање здравственим властима у нашој земљи приближно 6.000 лежајева за смештај оболелих од COVID-19.

Вулин је, гостујући у Јутарњем програму Радио-телевизије Србије (РТС), рекао да је јуче почело опремање београдске Штарк арене и да ће тај посао већ данас бити завршен.

Он је, говорећи о Војномедицинском центру „Карабурма“, истакао да је Војска за 10 дана обезбедила 106 прикључака за кисеоник, што је око 60 места за респираторе, и најавио да ће ова, у потпуности обновљена болница, сутра од 7.30 часова бити спремна за пријем првих пацијената кад год то затраже цивилне структуре.

Осим тога, како је додао, захваљујући приватним донаторима, реконструкцијом и доградњом објекта у кругу ВМЦ „Карабурма“, за 15 дана биће направљена савремена војна болница.

Министар је навео да је Војска Србије ангажована на многим пољима – помаже МУП-у у обезбеђивању државне границе, обезбеђује све мигрантске кампове, најзначајније здравствене установе и јавне објекте, све геронтолошке центре са више од 30 корисника, а обавља и патролирање.

Према његовим речима, ових дана је упућен позив за активирање резервистима који су служили цивилни војни рок у здравственим институцијама, који имају елементарна предзнања о томе како функционише здравствени систем и који обављају немедицинске послове у оквиру радне обавезе.

Они су већ сада, како је нагласио, ангажовани у Новом Саду, Београду и око војних болница.

Вулин се осврнуо и на значај помоћи из Народне Републике Кине и Руске Федерације, која је у виду медицинске опреме, средстава и експерата у претходним данима стигла у Србију, оценивши да нам је свака помоћ драгоцена.

Веома је значајно што смо у прилици да чујемо драгоцена искуства у борби против COVID-19, како овде у Србији не би понављали њихове грешке, указао је министар и додао да су стручњаци из Кине и Русије углавном подржали мере које су већ спроведене, уз савете шта треба кориговати или убрзати.

фото: Марија Ердељи