СЕКРЕТАР РАДОЈЕВИЋ ОБИШАО ПОЉОПРИВРЕДНА ГАЗДИНСТВА У СИЛБАШУ И ДЕСПОТОВУ

Покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство др Вук Радојевић посетио је данас два регистрована пољопривредна газдинства у Силбашу и Деспотову, у општини Бачка Паланка, која су корисници покрајинских субвенција.

Реч је о газдинствима Драгана Гуљаша у Силбашу „Гуљаш аграр“ и Сандре Гајић из Деспотова, која у областима гајења повртарских и ратарских култура и сточарства остварују изузетан квалитет и принос.

Секретар Радојевић, након обиласка ових газдинства са домаћинима и председником Општине Бачка Паланка Браниславом Шушницом, је истакао да ове две породице представљају пример како да се бавећи  пољопривредом се може остати и опстати на селу.

Радојевић је нагласио да је у протекле четири године, као и током 2020, у инвестиције реализоване на пољопривредном газдинству Драгана Гуљаша у Силбашу, у системе за наводњавање и физичку имовину уложено око 33 милиона динара, од чега су бесповратне субвенције Покрајинског секретаријата за пољопривреду 20,5 милиона динара.

„Ове године, упркос епидемији вируса корона, Покрајински секретаријат за пољопривреду успешно је реализовао готово све најзначајније мере аграрне политике на покрајинском нивоу. Потписано је више од 500 уговора, у укупној вредности близу 750 милиона динара, за набавку система и опреме за наводњавање“,  рекао је Радојевић и нагласио да је за време четворогодишњег мандата 3,6 милијарди динара уложено у набавку система и опреме за наводњавање, те да је на тај начин обезбеђено наводњавање нових 21.000 хектара под тим системима.

Говорећи о физичкој имовини којом се побољшава техничко-технолошка опремљеност пољопривредних газдинстава, Радојевић је изјавио да су ове године потписани уговори вредни 210 милиона динара, или, ако се гледа цео мандат ове Покрајинске владе, преко 1,07 милијарди динара, чиме је пољопривредницима омогућено да набаве сортирке, класирке, пакерице, џи-пи-ес навигацију и бокс-палете и тако осавремене своју производњу.

„Желим да са овог пољопривредног газдинства пошаљем јасну поруку да је аграрни буџет АП Војводине у ове четири претходне године повећан и квантитативно и квалитативно, јер смо унапредили постојеће и увели нове мере и на тај начин препознали потребе пољопривредника. У том периоду укупно је уложено око 18,5 милијарди динара у аграр. Од тога 11 милијарди динара инвестирано је у регистрована пољопривредна газдинства на територији АП Војводине, а око 7,5 милијарди, заједно са локалним самоуправама, уложено је пре свега у водоводну и канализациону мрежу у контексту руралног развоја“, рекао је Радојевић.

Он је навео да је Општина Бачка Паланка имала шест таквих пројеката: три су се односила на водоводну и три на канализациону мрежу.

„Тако смо житељима ових сеоских средина у општини Бачка Паланка показали да водимо рачуна о њима и да желимо да подигнемо квалитет живота путем улагања у  комуналну инфраструктуру. Ове године потписали смо два уговора – један се односи на изградњу и опремање бунара у Товаришеву, што је вишедеценијски сан становника овог насеља, и други, који се односи на трећу фазу изградње канализационе мреже у Младенову. У 2018. и 2019. години започели смо прву и другу фазу овог пројекта и на тај начин показујемо како у континуитету током мандата можемо да реализујемо капиталне пројекте од значаја за једну општину“, казао је Радојевић.

Председник Општине Бачка Паланка Бранислав Шушница је истакао да је у четворогодишњем мандату у општину Бачка Паланка уложено око 600 милиона динара, што је изузетна вредност за индивидуалне пољопривредне произвођаче, као што показује данашњи пример газдинства Гуљаш, које је искористило све могућности покрајинских субвенција за пољопривреду, водопривреду и шумарство.

Он је навео да су у току две инвестиције у овој општини- Младенову и Товаришрву и да се нада да ће до краја године сви они имати здраву пијаћу воду и да ће им Општина помоћи у водоснабдевању.

Домаћин газдинства Драган Гуљаш објаснио је предочио да се његово газдинство „Гуљаш аграр“ бави откупом житарица и поврћа, уговарањем производње, производњом, продајом, прерадом и паковањем поврћа, као и то да раде на укупно 600 хектара  земље, од чега 60 хектара чини лук, док су остало соја, пшеница и кукуруз.

,,Износ повраћаја на инвестицију је био до 70 одсто уложених средстава, у чему нам је Покрајински секретаријат за пољопривреду много помогао“, рекао је Гуљаш.

Он је додао да су до сада набављали опрему за наводњавање, агрегате кап по кап, тифоне, соларне панеле, џи-пи-ес и бокс-палете, а да је њихова наредна инвестиција опремање хладњаче.

 На газдинству ПГ „Сандара Гајић“, коху чине две фарме пилића капацитета 8.000 товне живине и фарма шиљежица од 70 грла приплоткиња и 30 јагањаца, Радојевић је рекао да је од 2017. године Покрајина препознала потребе младих почетника за бављење пољопру+ивредом на селу, као и да је Сандра Гајић на најбољи начин препознала своју шансу. Др Радојевић је подсетио да је укупна инвестицја за ово газдинство намењено опремању фарме износила 2,3 милиона динара, у чеми је учешће ресорног секретаријата 1,9 милион динара.

Она је рекла да од 2010. године са супругом држи две фарме, а од пре две године захваљујући субвенцијама из Покрајине се бави овчарством.