Карољ Барањи и Злата Марков-Барањи су стварали између два рата и након Другог светског рата оставивши дубок траг у војвођанској скулптури, керамици, керамопластици и керамосликарству. Били су једни од пионира вајарства и керамике у Војводини.
Оставили су легат непроцењиве вредности Темерину верујући да овде људи имају слуха за њихов рад. У склопу „Темеринске приче“, у организацији портала Explore Novi Sad и Туристичке организације Темерина обишли смо музејски простор у центру места где су изложени радови ово двоје уметника.
У времену у ком су стварали, а то је било време Пикаса, били су модерни и реномирани уметници. Карољ је са Иваном Табаковићем понео Гран при 1937. године са Светске изложбе у Паризу. Њихови радови улепшавају многе зграде у Новом Саду а Златина скулптура „Јесење сунце“ може се видети на Палићу. Карољев награђени рад „Икар“ красио је зграду фабрике авиона у Земуну.
Злата је углавном радила керамику а Карољ је након повратка из Париза истраживао разне комбинације материјала. У сарадњи са овдашњом фабриком намештаја створио је одређену смешу дрвета и пиљевине и једна радионица је по потреби радила само за њега. Мајстори су умели да направе уз његову асистенцију и на основу његових цртежа оно што је он замислио. Претпостављамо да је и овај легат Темерину управо резултат овако једног лепог односа, а на радост Темеринцима и свих посетилаца и љубитеља уметности.
За Војвођанске текст и фотографије: Ивана В.