Подизањем градске заставе и свечаном седницом Скупштине града, на којој су уручене дипломе и плакете звања Почасни грађанин и признања „Про урбе“, обележен је Дан града Суботице који је одлуком Марије Терезије 1. сепрембра 1779. године постао слободан краљевски град.
Уз честитке добитницима звања Почасни грађанин и признања „Про урбе“, градоначелник Суботице Стеван Бакић је тим поводом изјавио да је вредно истаћи да је прошло 630 година од првог помена Суботице у историјским изворима, што, како је навео, сведочи о богатом животу овог града у вековима пре његовог уздизања у статус који је добио 1. септембра 1779. године.
„Веома је битна и чињеница да сваке године доказујемо да је Град Суботица град свих њених грађана. Посебно смо на увођење буњевачког језика у службену употребу, чиме је ова национална мањина, после три и по века живота у нашем граду, коначно изједначена у правима са осталим историјским заједницама, а суботички мозаик различитости је употпуњен. Једногласно доношење одлуке у Скупштини града о увођењу буњевачког језика као четвртог језика који ће бити у службеној употреби на територији града Суботице уједно је и награда Буњевцима за њихову лојалност и нашем граду, и нашој држави”, подвукао је градоначелник Бакић.
Суботица ове године, додао је, Дан града обележава онако како доликује њеном значају и величини.
„Верујем да неће бити неких великих последица по питању корона вируса и да ће се грађани придржавати свих мера. Надам се да ће наши суграђани бити задовољни програмом који смо за њих приредили поводом обележавања дана једног великог града, петог по величини у Србији. Осим тога, 1. септембра сваки Суботичанин се осећа битним, осећа своју припадност овом граду. Имамо чиме да се поносимо, наш град има посебан дух и ми тај дух и даље треба да негујемо и развијамо. На крају бих свим Суботичанима честитао Дан града Суботице. Желим им да се и вечерас и сутра вече, као и свих наредних дана док се буде обележавао Дан града, осећају добро и да се лепо проведу“, нагласио је градоначелник Стеван Бакић.
Председник Скупштине града Суботице др Балинт Пастор је, обраћајући се, такође, медијима, честитао свим Суботичанима Дан града, а честитке је упутио и добитницима признања „Про урбе“ и звања Почасни грађанин града Суботице.
„Суботица је стара најмање 630 година. Ова година је пуна годишњица пошто је 1391. године Суботица први пут споменута у једном документу, а 242 године је протекло од када је краљица Марија Терезија прогласила Суботицу ’слободним краљевским градом’. Овај град је град свих нас, свих националних заједница, свих народа који овде живе. Требало би да будемо сложни, да будемо поносни на то што смо сви ми заједно Суботичани. Уједно бих позвао грађане и предложио им да дођу на концерте вечерас и сутра увече и да уживају у програму који је град Суботица приредио, с обзиром на то да је дан када се слави рођендан Града Суботице“, истакао је др Балинт Пастор.
За истакнуто и трајно животно дело којим се доприноси подизању угледа града Суботице у земљи и иностранству, звање Почасни грађанин додељено је Томиславу Караџићу, привреднику и почасном председнику Фудбалског савеза Србије. Њему је диплому и плакету звања Почасни грађанин уручио градоначелник Стеван Бакић.
Признање „Про урбе“ за истакнута дела која значајно доприносе угледу града Суботице подизањем његових материјалних и духовних вредности добили су – др Ендре Шили, академик, Илдико Ловаш, професорка мађарског језика и књижевности, и неформално удружење грађана „Наше мало је некоме све Суботица“, које су на друштвеним мрежама основале хумане Суботичанке Дана Радомировић, Тијана Мијовић и Јосипа Рончевић.
Добитник признања Почасни грађанин Томислав Толе Караџић рекао је да се осећа привилегованим и срећним што данас има прилику да се захвали на додељеном признању.
„Признање које сте ми доделили за мене представља круну мог досадашњег живота и рада у ових 60 година колико живим у овом граду у коме сам схватио, а то говорим и мојим наследницима, да је Суботица најлепши град за живот. Рекао сам да сам добио разна признања титуле, награде али ниједна не може да се пореди са овом, ниједан дан у мом животу није упоредив са овим – рекао је Томислав Караџић и уз велику захвалност поручио људима који воде овај град да га увек чине местом добрим за живот.
У име награђених признањем „Про урбе“ присутнима се обратио др Ендре Шили.
„Изузетно смо дирнути, веома срећни и веома смо почашћени. Хвала вам најлепше драги Суботичани”, рекао је Ендре Шили и додао да већ 36 година живи у Великој Британији али да сваке године проведе по месец дана у Суботици, јер ужива у лепоти историјског центра Суботице који је по његовој оцени – непревазиђен.
Свечаној седници Скупштине града Суботице присуствовали су генерални конзули Републике Хрватске и Мађарске у Суботици, председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, председници општина Грачаница и Беране, представници више градова из Хрватске, Мађарске и Србије, заменик градоначелника Суботице Имре Керн, републички и покрајински посланици са територије града Суботице, одборници Скупштине града Суботице, чланови Градског већа и представници државних органа.
Свечана седница почела је интонирањем химне „Боже правде“ коју је извео црквени хор „Свети Роман Мелод“. У пригодном културно-уметничком делу програма наступили су ученици суботичке Музичке школе.
Извор: Град Суботица