ИЗ НОВОГ САДА И БЕОГРАДА У ПРИЗРЕН НА МУЗИЧКИ ФЕСТИВАЛ МЕДИМУС

Десанкином песмом „Грачаница” у извођењу драмске уметнице Марије Бергам отворен је Шести међународни фестивал средњевековне и ренесансне музике Медимус 2021. Догађај је одржан последњег викенда августа у атријуму Цркве Светог Спаса под Душановом тврђавом у царском граду Призрену. Простор је употпуњен изложбом слика са једне од ранијих колонија будући да су нови сликарски сусрети отказани због епидемиолошке ситуације. Овогодишњи Медимус, посвећен 700-годишњици манастира Грачаница, благословио је епископ рашко-призренски г. Теодосије.

Прве вечери наступили су певачка група Агиа и Ансамбл за рану музику VisAntiqua. Први пут је коришћен инструмент орфелина, украден из ансабла Ренесанс пре 50 година. О њему се ништа није знало пуних 40 година док неко није покушао да га прода. Иако оштећен, наш орфео је репариран и овим поводом подарио своје чаробне звуке. Ансамбл VisAntiqua је чинио најбројнији састав до сада, јер су се сарађивали многи врсни музичари.

Иако је друге вечери концерт отказан због нових здравствених мера, утисци су сјајни због свега виђеног и доживљеног. Срби Призренци су одувек имали обичај да певају или свирају, или пак и једно и друго. Сама идеја фестивала почива на чињеници да је средњовековни музичар познат као Драган Призренац свирао на трговима Дубровника али и на крунисању цара Душана, 16. априла 1346. у Скопљу. Он је свирао царско коло уз пратњу лаутара. Један од зачетника и уметнички директор Фестивала Медимус је др Дарко Карајић, и сам покретач школе лауте у школству Србије и професор гитаре на Факултету музичке уметности у Београду.

Средњовековна и ренесансна музика која се изводи је делом са наших, а нешто више са нотних записа Италије, Грчке, Шпаније, Француске и Енглеске. Из поштовања према традицији Призренаца, увек се изводи и нешто од старих призренских песама, а које на публику оставе и највећи утисак. Међу извођачима је било младих људи са свих страна, који су били узбуђени што наступају на оваквом месту а међу публиком је било Срба али и осталих народа из Призрена, културних и верских посленика широм Косова и Метохије, као и припадника међународних снага. Упознали смо младог посетиоца из Зубиног Потока који је дошао на фестивал први пут, али и једног старијег путника из Португалије.

На фестивал су организовано дошли и посетиоци из Руменке, Новог Сада, Београда, Обреновца, Крагујевца и Чачка. Међу њима је било Призренаца који су протерани са својих огњишта, путовао је и 83-годишњи господин Драган из Београда, иначе рођен у Пећи. Бранислав који је рођен у Ораховцу, дошао је први пут након 1996. Пуно информација групи пружила је Призренка Сања, показавши где се налази Рајкова црква за коју многи од нас редовно дају прилог за обнову. Многи су први пут уопште кренули на свето српско тло, а било је и неколико тинејџера. Група је спавала код домаћина у Великој Хочи, присуствовала литургији у Пећкој патријаршији и Зочишту, посетила Високе Дечане, Свете Архангеле, Богородицу Љевишку, Саборну и Тутићеву цркву у Призрену, уживала у домаћој храни код породице Петровић и обишла неке од многих светиња у Хочи, Кујунџића кулу и сарај кућу.

Уз стручно вођење кустоса, посетиоцима је приближена вредност грачаничког фреско сликарства, посећени су Газиместан и манастир Бањска. Након ручка у новоотвореној Рајској бањи и дегустирања бањског, најстаријег занатског пива на Балкану, завршена је посета српској светој земљи. Утисак никада није другачији сем – вратити се првом приликом, а на фестивал обавезно.

Фестивал Медимус 2021. су организовали Друштво пријатеља манастира Свети архангели код Призрена из Младеновца, Дом културе Грачаница и Фондација Свети архангели а уз помоћ Министарства културе и информисања Републике Србије, Канцеларије за Косово и Метохију, општине Призрен, Телекома Србија, Елекромреже Србије, Колашин превоза и предузећа Виндмил из Новог Сада.

Текст и фото: В. Раонић;