ДЕЛЕГАЦИЈА ПОКРАЈИНСКЕ ВЛАДЕ ПОЛОЖИЛА ВЕНЦЕ ПОВОДОМ ОБЕЛЕЖАВАЊА 25. НОВЕМБРА – ДАНА ПРИСАЈЕДИЊЕЊА ВОЈВОДИНЕ КРАЉЕВИНИ СРБИЈИ

Сто пета годишњица одржавања Велике народне скупштине и одлуке о присаједињењу Војводине Краљевини Србији обележена је данас полагањем венаца на Тргу слободе у Новом Саду крај  спомене-плоче постављене на згради у којој је Велика народна скупштина Срба, Буњеваца и осталих Словена донела ту историјску одлуку.

У име Покрајинске владе и председника Игора Мировића венац су положили – покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с  верским заједницама Драгана Милошевић, покрајински секретар за високо образовање и научноистраживачку делатност проф. др Зоран Милошевић и покрајински секретар за енергетику, грађевинарство и саобраћај Огњен Бјелић.

Делегација Покрајинске владе положила је потом и венац крај споменика политичару и новинару Јаши Томићу, који је 25. новембра 1918. године, као један од лидера Срба у некадашњој Аустроугарској, на Великој народној скупштини прочитао одлуку о присаједињењу, рекавши да се Војводина прикључује Краљевини Србији као јединственој држави, „која својим досадашњим радом и развитком ујемчава слободу, равноправност и напредак у сваком правцу“.

Секретар Зоран Милошевић истакао је да се данас обележава важан датум којим је давне 1918. године, још на свежим хумкама ратника, и са идејом слободе, грађено једно модерно друштво.

„Идеја слободе поново је актуелна, као и идеја заједништва, док смо стварали заједничку државу. И данас их чувамо кроз богатство културних и образовних институција, као и економским напретком Србије. Важно је да се подсетимо који су мотиви стварали ову земљу, али исто тако да се данас и сутра боримо за вредости које су је одржале, а то је пре свега мултиетнички концепт, посвећеност заједничким циљевима и, наравно, напредак. Србија не може да стоји и чека да то неко други уради, заједно можемо све“, поручио је секретар Милошевић.

На Тргу слободе венац од ловоровог листа на спомен-плочу положио је градоначелник Новог Сада Милан Ђурић, а венце су положиле и делегације Националног савета буњевачке националне мањине и Удружења потомака ратника Србије од 1912. до 1920. године.