Оренбург као град који спаја Европу и Азију, као центар науке и високог образовања, политике, економије и индустрије, био је и град домаћин у ком се од 24. до 29. септембра одржавао Међународни омладински форум ,,Евроазија Глобал“.
За учешће на Форуму се ове године, по званичним подацима, пријавило преко седам хиљада људи из 165 земаља света.
Форум ,,Евроазија Глобал“ укупио је младе, амбициозне, талентоване људе, патриоте из многобројних држава света, који су на овом догађају имали могућности да се међусобно упознају, разговарају о важним геополитичким питањима и представљају своје земље на најбољи могући начин.
Република Србија је и овог пута имала почаствовано место на Форуму, за разлику од већине других земаља, које су имале по једног или два учесника, Србија је имала чак осморо.
Јован Драгић, председник организације ,,Србија за младе“, Маја Видовић, председница Клуба историчара ,,Посавина“, која је уједно била и једини представник Републике Српске, Ђина Весић, директорица Издаваштва ,,Битије“, Огњен Илић, председник Студентске Асоцијације Правног факултета у Крагујевцу, Лазар Стевановић, мастер студент Електротехничког факултета у Београду, Анастасија Спасић, студенткиња политичких наука и новинар јуниор, Ђорђе Борисављевић и Данила Даниловић, представљали су нашу земљу, док је Црну Гору представљала Ивана Томић, студенткиња магистарских студија грађевине.
Учесници су имали прилике да присуствују многобројним сесијама посвећеним геополитичким темама и да од водећих међународних стручњака чују анализе најактуелнијих питања.
Јулија Мотјакина, руководилац међународног одељења Дирекције Светског фестивала омладине, коментаришући значај Фестивала и Форума истиче: ,,Једна од најважнијих чињеница која утиче на активност Директората Светског омладинског фестивала је текућа појава мултиполарног света – света који подразумева узајамно поштовање, достојанство и могућности развоја за све народе. Светски омладински фестивал одржан у марту 2024. године био је наш стратешки пројекат за промовисање вредности мултиполарности међу младим представницима из 189 земаља и за постављање темеља за будућу сарадњу. Догађај је окупио око 20 хиљада младих људи млађих од 35 година, са различитим професионалним и културним пореклом.
Евроазијски форум је веома важан форум за одржавање активности након фестивала. У циљу остваривања ових циљева, тим Директората је ангажован на спровођењу постфестивалских активности – организовању различитих форума, комуникацији са страним омладинским лидерима и омладинским организацијама. Повезали смо 89 руских региона са 115 земаља.
Чинимо све што је у нашој моћи да останемо у контакту са свим учесницима, да одржимо везе и продубљујемо наше међусобно разумевање у вези са актуелним питањима савремене агенде!
Не можемо, а да не скрено пажњу и на наш лого, јер он оличава заиста велике идеје. Можда сте приметили, круг није затворен, што подразумева да је заједничка мултиполарна будућност доступна свима, и поздрављамо сваког ко дели наше идеје и тежи да се придружи нашој заједници.“
Колдо Салазар Лопез, међународни аналитичар дипломатије и међународних односа, стручњак за Блиски исток и постсовјетски простор, осврнуо се и на значај БРИКС-а, о коме је, такође, било речи на самом Форуму: ,,Успон нових тржишта и земаља попут Русије, Кине, Индије или Бразила више није сан о будућности, већ садашња реалност. Стварна околност. У оквиру групе БРИКС имамо веома добре споразуме, попут коридора Север-Југ, а земље попут Саудијске Арабије су партнери, али све прогнозе указују да ће ускоро можда постати и чланице. Укратко, ово је група која интегрише земље са различитих континената попут Египта, Етиопије, Јужноафричке Републике, Бразила, Русије, Индије, Кине, Уједињених Емирата и Ирана. Русија је кључна за јачање групе на овом самиту.“
Такође, један од представника области Југра Олег Мелинг говорио је на једном од панела о свим могућностима које пружа овај регион и реализованим међународним и националним пројектима, који су до сада окупили велики број људи, базирајући се на кључне тачке омладинске политике међусобном поштовању, пријатељству, сарадњи, мултиполарности и сличном. Том приликом Мелинг се осврнуо и на успешно реализовану прву руско-српску медијску школу, која је уз помоћ организације ,,Србија за младе“ окупила младе, талентоване и перспективне људе у Ханти-Мансијску и пружила могућност учесницима да од најзначајнијих личности добију знања о медијском свету.
Одговарајући на питање за руске медије који би савет поручила будућим учесницима Форума, Ђина Весић, директорка Издаваштва ,,Битије“ одговара: ,,Цитираћу једног од наших најзначајнијих професора, историчара Милоша Ковића ‘Волети Русију, то је, по мом мишљењу, део националног идентитета Срба’ и то је чињеница на коју смо, као народ, изузетно поносни, јер знамо да поред себе имамо искреног и лајалног пријатеља, а да бисте тог пријатеља стекли, морате, пре свега, да га упознате. Следећи Међународни омладински форум у Русији сјајна је прилика за то.“