Општа прогноза:
Очекује се наставак позитивних привредних кретања у Србији током 2025. године, иако са одређеним изазовима и потенцијалним успоравањем раста у односу на претходне године. Кључни фактори који ће утицати на привредна кретања су глобални економски трендови, инфлација, инвестиције ,домаћа потрошња и унутрасња друствено политицка (не)стабилност.
Кључне области:
Раст БДП-а: Прогнозе за раст бруто домаћег производа (БДП) у 2025. години су различите, али се најчешће крећу у распону од 3% до 4%. и даље међу највећим у региону. Ово представља умерени раст, који зависи од глобалне економске ситуације и способности Србије да привуче стране инвестиције.
Инфлација: Очекује се да ће инфлација наставити да опада током 2025. године, али ће вероватно остати изнад циљаног нивоа Народне банке Србије. Прогнозе су да ће се инфлација кретати у распону од 4% до 6%. Пад инфлације ће зависити од глобалних цена енергената и хране, као и од монетарне политике централне банке.
Инвестиције: Стране директне инвестиције (СДИ) и даље ће бити важан покретач раста. Очекује се наставак прилива СДИ, посебно у секторе као што су производња, енергетика и инфраструктура. Домаће инвестиције ће такође имати значајну улогу, посебно у јавном сектору (инфраструктурни пројекти).
Извоз: Очекује се наставак раста извоза, подржан опоравком глобалне тражње и конкурентношћу српских производа. Кључни извозни сектори ће и даље бити аутомобилска индустрија, пољопривреда, метали и машинска индустрија.
Незапосленост: Стопа незапослености се очекује да настави тренд опадања, али ће и даље постојати изазови у погледу структурне незапослености и недостатка квалификоване радне снаге у одређеним секторима.
Јавни дуг: Очекује се да ће јавни дуг остати под контролом, али ће бити неопходно пажљиво управљање јавним финансијама како би се избегло прекомерно задуживање.
Потрошња: Домаћа потрошња ће вероватно бити подржана растом зарада и пензија, али ће инфлација и даље утицати на куповну моћ грађана.
Потенцијални ризици:
Глобална економска неизвесност:
Геополитичке тензије, потенцијалне рецесије у кључним трговинским партнерима и промене у глобалним ланцима снабдевања могу негативно утицати на српску економију.
Инфлација: Иако се очекује пад инфлације, неочекивани шокови у глобалним ценама могу довести до поновног раста инфлације.
Недостатак квалификоване радне снаге: Ово може успорити раст у одређеним секторима и отежати привлачење инвестиција.
Структурне реформе: Недостатак брзих и ефикасних структурних реформи може ограничити потенцијални раст економије.
Унутрашњи друштвено политички немири и нестабилан амбијент као реметилачки фактор наставка привредног развоја.
Закључак:
Србија се у 2025. години суочава са комбинацијом повољних трендова и потенцијалних ризика. Очекује се наставак привредног раста, али је кључно да се настави са спровођењем реформи, унапређењем пословног окружења и привлачењем инвестиција како би се обезбедио одржив и стабилан економски развој.
Ове мере подразумевају битан предуслов попут смањења унутрасњих друствено политицких тензија , опструкција,немира које шаљу лошу слику потенцијалним инвеститорима и директно могу да утичу на смањен прилив страних инвестиција,пад БДП,смањен број туриста( први квартал)…
У сваком слуцају , пред нама је једна нимало лака и изазовна година на чију ће економију утицати бројни наведени унутрасњи и спољни фактори. Ипак , уз претходно ојачане привредне темеље,јасно иреално дефинисане капиталне инвестиције и привредне потенцијале ,уверен сам у наставак позитивног макроекономског и привредног развоја Републике Србије и у 2025 год.
Foto:freepik