НЕБОЈША ЛАПЧЕВИЋ ПРЕДСТАВИО НАГРАЂЕНУ КЊИГУ У НОВОМ САДУ

У оквиру програма Уметник у фокусу, гост Новог Сада и Културног центра Војводине „Милош Црњански” – у среду, 27. септембра 2023. биo је књижевник Небојша Лапчевић, овогодишњи добитник Награде „Меша Селимовић” за збирку поезије „Филателист” у издању „Православне речи” и Народне библиотеке „Стефан Првовенчани”, на којој је и био акценат вечери.

Вече је започето минутом ћутања поводом убијених младих Срба у Бањској на Косову и Метохији. Вечери је присуствовао велики број песника, писаца и јавних личности из Војводине.

У програму је говорила књижевни критичар Слађана Илић, модератор програма била је Бранка Марковић док је аутор казивао своје стихове. Заинтересовани су могли да купе књигу „Филателист” чије је ово друго издање те да добију посвету аутора.

О АУТОРУ САЗНАЈЕМО:

Небојша Лапчевић рођен је 1966. године у Крушевцу. Објавио је збирке песама: „Семе на ветру” (1999); „Строфе у прасликама” (2003); „Долазак Христа на Менхетн” (2010); „Филателист” (2023); прозни триптих „Оваплоћавање” (2000); збирку поезије и прозе „Песник и његови модели” (2001); драму „Римска прича”; публицистичку књигу из спортске културе „Срце на терен” (2005); кратке приче „Улаз на јужна врата” (2007); приче за децу „Ко је дрпио Чарлија” (2009), по којој је извођена позоришна представа за децу; либрето „Крст цара Константина” (2013), по коме је сценску кантату компоновао Мирољуб Аранђеловић Расински, а која је изведена на Видовдан 2013; либрето за прву крушевачку оперу „Лазарево обретеније”, изведену 2014; роман „Језеро у ћелијама” (2013); роман „Сценарио за Вудија Алена” (2014).

Објављивао је у многим листовима и часописима. Песме су му уврштене у више антологија и превођене на енглески, македонски, француски, италијански, шведски, бугарски… Добитник је следећих награда: „Расински цвет” (два пута) за 2002, Перо СКРФ дијаспоре; Признање града Звечана за допринос српској култури; награде Расинског сајма књига за књигу године за роман „Језеро на ћелијама”; Златне значке КПЗ Србије; Награде за најбољи авангардни роман године Србије и дијаспоре 2014. („Сценарио за Вудија Алена”).

Објавио је зборник поезије за децу „Зашто рода небом хода” (2014), са Момиром Драгићевићем, са којим је оснивач Рода-феста. За књижевно стваралаштво за децу овенчан је Наградом „Брана Цветковић”, 2018. и Наградом УКС „Радоје Домановић” и „Печат кнеза Лазара”.

Објавио је саборник о Пријезди и Морави „Завет војводе Пријезде (2019); збирку кратких прича „Рукопис у теракоти” (2020) и књигу песама „Берачи полена” (2019), овенчану Наградом „Србољуб Митић” и Наградом „Ђура Јакшић” за најбољу књигу поезије на српском језику 2019.

Члан је Удружења књижевника Србије, председник  Књижевног клуба Багдала; активан је у уредништву часописа „Багдала за децу” и „Путеви културе”. Председник је Удружења ликовних стваралаца Расинског округа „Расинус”…

Живи у Крушевцу. Запослен је у Културном центру Крушевац и уредник програма Легата Милића од Мачве.

Текст: В. Раонић и најава КЦ „Милош Црњански”;

Фото: В. Раонић;