LEPO JE ONO ŠTO JE RAZNOVRSNO – KAO ITALIJANSKI JEZIK!

Italijanski jezik omiljen je širom sveta zbog svoje melodičnosti i dopadljive ritmičnosti, ali i zbog svega onoga što predstavlja Made in Italy na koji neizbežno asocira: šarm, elegancija, strastvenost, lepota, … Uprkos tome što matična zemlja ovog romanskog jezika ima svega 64 miliona izvornih govornika, italijanski se govori i u San Marinu, Vatikanu, Švajcarskoj, delovima Hrvatske i Slovenije, Malti, Rumuniji, Albaniji, sve u svemu u još 30-ak zemalja sveta. Ne treba zaboraviti da je veliki broj Italijana krajem 19. i početkom 20. veka emigrirao u Ameriku u potrazi za boljim uslovima života, te je u SAD-u italijanski danas među prvih 5 najviše učenih jezika. U Južnoj Americi je još uticajniji, jer je zahvaljujući izuzetnoj zastupljenosti u Argentini uticao na izvesne modifikacije u španskom. Prisutnost italijanskog u Venecueli, Brazilu, Čileu, Urugvaju, Panami i Ekvadoru doprinosi jezičkoj šarolikosti ovog kontinenta, a italijanski koji je bio preseljen na ove prostore bio je dijalekatski: venetski, napuljski, lombardski ili neki drugi kojim su se služili emigranti. U to vreme se još uvek nije govorio standardni italijanski koji je danas rasprostranjen i koji se podučava u italijanskim školama i inostranstvu kao uzorni govor, u svojoj osnovi zastupljen na toskanskom dijalektu 14. veka.

Velikani italijanske književnosti Dante, Petrarka i Bokačo utrli su put razvoju italijanskog jezika, kojem je bilo potrebno nekoliko vekova da dostigne jedinstvo u formi reči ispisanih perom sledećeg velikog uzora – Manconija u njegovim neprevaziđenim Verenicima. Jezičkoj unifikaciji i stilskom perfekcionizmu usledilo je 1861. godine teritorijalno spajanje brojnih italijanskih regija u jednu državu – Italiju kakvu poznajemo danas. I koja ne prestaje da nas iznenađuje i oduševljava svojim varijetetima i raznovrsnošću, od lingvističkih do kulinarskih, umetničkih i geografskih bogatstava. Svojevrsno priznanje za postignut značaj italijanskog jezika na svetskoj sceni dobijeno  je 2001. godine, od kada se pod visokim patronatom predsednika Republike Italije treća sedmica oktobra obeležava kao Nedelja italijanskog jezika u svetu, manifestacija koju diplomatska mreža Italije i italijanski instituti za kulturu obeležavaju bogatim kulturnim programom.

Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu prošle godine osnovan je Odsek za italijanske i iberoameričke studije koji svojim savremenim studijskim programima privlači sve više studenata, a za Nedelju italijanskog jezika u svetu (16. – 22. oktobar) priredio je raznovrsne sadržaje i za širu publiku. Zahvaljujući saradnji sa Italijanskim institutom za kulturu u Beogradu svi zainteresovani ljubitelji italijanskog jezika, književnosti i kulture moći će prisustvovati poetskim i kinematografskim večerima u kino-Sali Filozofskog fakulteta u Novom Sadu 17. i 19. oktobra. A u sredu, 18. oktobra, u svečanoj sali Filozofskog fakulteta studenti, nastavnici i svi  zainteresovani moći će učestvovati u razgovoru sa sudskim, stručnim i književnim prevodiocima koji će tom prilikom podeliti svoja iskustva i znanja sa širom publikom. Kao specijalna gošća programa učestvovaće Jasmina Radojičić, urednica izdavačke kuće Laguna, koja će svim posetiocima približiti proces književnog prevođenja i pripreme izdanja za štampu.