ОДРЖАНА ЈЕ МЕЂУНАРОДНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА О БОЛЕСТИМА КОЈЕ ПРЕНОСЕ КОМАРЦИ И МЕТОДАМА ПРЕВЕНЦИЈЕ У ОКВИРУ ПРОЈЕКТА MOS-CROSS 3

У оквиру пројекта Контрола комараца у прекограничној области 3, 25. октобра 2023. године у Новом Саду, одржана је Међународна научна конференција о болестима које преносе комарци и методама превенције, а која представља круну седмогодишње сарадње током које су партнери успешно имплементирали укупно 3 пројекта финансирана из средстава Европске уније и повукли преко 2 милиона евра са циљем унапређења здравствених услуга, контроле и мониторинга комараца.

Овој, изузетно посећеној конференцији, присуствовали су угледни међународни предавачи, као и учесници из целог региона, а међу њима здравствени радници, професори медицинског и пољопривредног факултета, студенти факултета техничких наука и пољопривреде, представници локалних самоуправа, чланови пројектних тимова Завода за јавно здравље из Сомбора, Наставног завода за јавно здравство Осјечко-барањске жупаније и Фонда „Европски послови“ АП Војводине и други.

Конференцију је отворио Огњен Допуђ, директор Фонда „Европски послови“ АПВ, а потом су присутне поздравили прим. мр сци др Драгослава Чубрило, директорка Завода за јавно здравље Сомбор, Хрвоје Сучић, помоћник равнатеља за квалитет Наставног завода за јавно здравство Осјечко-барањске жупаније и Бранкица Табак, подсекретарка Покрајинског секретаријата за урбанизам и заштиту животне средине.

Модератор конференције проф. др Сања Бијеловић са Института за јавно здравље отворила је први блок предавања приликом чега је  представила прим.мр сци др Драгославу Чубрило, директорку Завода за јавно здравље Сомбор, која је присутне упознала са пројектима MOS-Cross, MOS-Cross 2 и MOS-Cross 3.

Проф. др Миро Говедарица са Факултета техничких наука Универзитета у Новом Саду (Департман за рачунарство и аутоматику) говорио је на тему примене вештачке интелигенције, дигиталних близанаца и геоподатака у идентификацији станишта комараца. Нове методе контроле за нове комарце презентоване су од стране доц. др Горана Вигњевића са Свеучилишта у Осијеку (Одјел за биологију). Клиничке карактеристике грознице Западног Нила представила је проф. др Весна Туркулов са Универзитета у Новом Саду (Медицински факултет, Катедра за инфективне болест) и  Клиничког центар Војводине (Клиника за инфективне болести).

Други блок започео је предавањем др сци. вет. мед. Тамаша Петровића са Научног института за ветеринарство „НОВИ САД“ на тему присуства вируса Западног Нила у Србији – подаци мониторинга.

Проф. др Енрих Мердић са Свеучилишта у Осијеку (Одјел за биологију) излагао је на тему болести које су пренели комарци, од ерадикације маларије до данас у Хрватској и да ли можемо нешто научити из историје. Завршно предавање, на тему епидемиолошког значаја бројности и сезоналности кућног комарца – вектора вируса Западног Нила, представио је проф. др Душан Петрић.

Отворена је дискусија на изнете теме која је још једном показала колико је значајна улога пројеката MOS-Cross, MOS-Cross 2 и MOS-Cross 3, као и болести које преносе комарци.