СРБИЈА ОСТВАРУЈЕ КОНСТАНТАН РАСТ БДП А И СТРАНИХ ИНВЕСТИЦИЈА

„Честе су полемике у јавности око економског рејтинга и објективног стања српске економије као и њене перспективе у будућности.

Има ли места економском дефетизму и песимистичним прогнозама једног броја економских стручњака је битно питање које свакако захтева и аргументован и објективан одговор.

Дали се иза најава економске пропасти,привредне катаклизме и националног банкрота крије истинска забринутост или нешто сасвим друго показаће време.

А шта су показале економске активности Владе Р Србије и који су резултати у  времену иза нас и у времену данашњем,  можда најбоље говоре макроекономске анализе водећих светских агенција и медија о стању српске економије.

Престижна светска економска агенција ФИЧ (Fitch) je у последњној процени економског стања Србије повећала кредитни рејтинг српске економије са ББ на ББ + и то пре свега уважавајући тренутно стање стабилне економске политике,пораста БДП а , повећања страних инвестиција,раста девизних резерви,ниске инфлације.

Иста агенција предвиђа наставак позитивних макроекономских кретања и у наредном периоду а на основу контролисаних и стабилних пореских прихода и повећања броја инвестиција.

Извор светски признатог часописа Фајнешел тајмса  и економске агенције ФДи маркетса анализира и истиче да  од 2014 године БДП у Србији као и стране инвестиције бележе сталан раст а јавни дуг је са 77 % 2012 год пао на 55 % у 2019 год., истовремено је стопа незапослености је на историјском минимуму од 9,5 %  у 2019 год  за разлику од 2012 год. када је износила 22 %.

Дуинг бизнис листа Светске банке на основу објективне и детаљне макроекономске анализе ставља Србију са 93 на 44 позицију и оцењује Србију као светског лидера у привлачењу Гринфилд инвестиција са рекордних 107 у 2018 години.

Најављени инвестициони програм Владе Р Србије „ СРБИЈА 2025“ и нова улагања од 14 милијарди еура у капиталне инфраструктурне пројекте широм Србије свакако ће значајно утицати на даљи раст позитивних економских трендова и свеопште јачање српске привреде.“

 

Аутор: мр Павле Почуч зам.секретара за привреду у влади АПВ