Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић заједно је са министарком привреде Анђелком Атанасковић и државним секретаром у Министарству привреде Драганом Стевановићем посетио Ковиљ и у том приградском месту обишао микролокацију која je део пројекта „46 урбаних џепова”, која се реализује у оквиру „Европске престонице културе“. У том месту потпуно је опремљен локалитет површине јавне намене на Тргу ослобођења који је заједничка инвестиција Министарства привреде Републике Србије и Града Новог Сада.
– Министарство привреде је финансијски помогло пројекат уређења центра Ковиља, на чему смо им захвални. Наиме, Град Нови Сад и то министарство издвојили су укупно 56 милиона динара, свако у једнаком износу по пола, како бисмо финансирали ову вишеструко значајну инвестицију. Важност „урбаних џепова“ у граду је дефинисана и у оквиру „Европске престонице културе“, а реконструкцијом ових микролокација потпуно се мења пређашњи амбијент неке локације, што последично има велики значај за грађане. Раније је на овом месту била пијаца која није била адекватно организована, а сада Ковиљчани имају модеран паркић, мобилне пијачне тезге, паркинг простор, јавну и амбијенталну расвету, као и истакнуте симболе Ковиља – гнездо за чувене роде и дугачак славски сто као симбол гостопримства. Покретачи овог пројекта су анкетирали становнике Ковиља, који су изразили своје жеље, тако да је читав пројекат дефинисан и реализован искључиво према замислима и потребама Ковиљчана – рекао је градоначелник Милош Вучевић.
Министарка привреде Анђелка Атанасковић је нагласила да је циљ тог министарства да једнако помогне свим местима у Србији, а да су проблеми од севера до југа земље у селима врло слични.
– За израду пројекта и извођење радова на микролокацији Ковиљ укупно је издвојено 56 289 420 динара, а половину тог износа смо обезбедили ми, док је остатак финансирала локална самоуправа. Одушевљена сам пројектом и први пут видим овакав начин функционисања једне пијаце са монтажним и фиксираним тезгама. Све је одлично урађено и вероватно ће служити као пример да и друга места преузму иницијативу и ураде слично. Буџет Министарства привреде је око 17,6 милијарди динара за помоћ привреди ове године, а од тога је 1,6 милијарди предвиђено за инфраструктурне пројекте. То је уједно и позив свима да се труде да направе и понуде квалитетне пројекте, како би добили подршку ресорног министарства, јер такве промене много значе сваком месту у Србији – закључила је министарка Атанасковић.
Радове је изводило предузеће „Пут-Инвест“ д.о.о. Нови Сад почевши од септембра 2020. године, а до сада је формирана партерна целина на Тргу ослобођења, као и пијаца концепта “drive-thru“ уз постављање нових паркинг места, пешачких стаза, проширење саобраћајне траке и озелењавање постојећег парка. Целокупан простор “урбаног џепа” у Ковиљу се састоји из четири потцелине, а то су Трг ослобођења, Централни парк, Паркинг -“drive-thru“ пијаца и поплочан плато. Он је осмишљен тако да буде безбедан и без архитектонских баријера, како би се обезбедио лак и сигуран приступ свим корисницима. Централно место заузима скулптура “Родина гнезда” – симбола насеља Ковиљ.