Паркирање бицикала проблем је у свим већим градовима широм Србије. Због тога је “Неформална група: Студенти сценске архитектуре, технике и дизајна” одлучила да покрене иницијативу “Бајк парк”, како би грађанима олакшали проблем са којим се свакодневно сусрећу.
Како каже једна од чланица ове групе Милица Сурутка, иницијативу спроводи неформална група студената четврте године Сценске архитектуре, технике и дизајна на Факултету техничких наука у Новом Саду која постоји од септембра 2020. године.
“Ову иницијативу спроводимо заједно са организацијом ‘Ново културно насеље’ која је основана 2014. године. Циљ пројекта је пружање нове димензије једном урбаном фрагменту, од практичне примене – као паркинг за бицикл, до својеврсног лендмарка – места за окупљање”, каже Сурутка.
Објекат „Бинацикл” се састоји из два основна дела – паркинга за бицикле, и бине на којој би се изводили различити културно-уметнички садржаји за грађане, креираираних од стране грађана, а све у циљу промоције уметности и културе генерално.
“Настали смо пре свега из потребе да допринесемо скромном бољитку квалитета живота становника. На локалитету не постоје адекватни држачи за бицикле, комшије проналазе алтернативне начине за паркирање и бицикле везују за ограду оближње школе и вртића, за бандере и слично, чиме се урушава хармонија простора и стварају чепови и препреке у пешачком саобраћају. Након увиђања ових проблема и консултација са грађанима, заједнички се дошло до идеје да би ‘Бинацикл’ могао да одговори на проблем”, додаје Сурутка.
За потребе постављања објекта користе се три паркинг места за аутомобиле, на паркиралишту које никад није попуњено у пуном капацитету, а чему је претходило истраживање и мерења фреквентности паркинга у улици Браће Дроњак.
“Бина је пун погодак, јер се у новонасељском међублоковском простору организује низ партиципативних активности годинама уназад, понајвише од стране организације ‘Ново културно насеље’ и ово је прва заједничка активност коју спроводимо. Пројекат реализујемо заједно са организацијом Ново културно насеље, са којом смо отпочели сарадњу на прошлогодишњем филмском фестивалу ‘21114 – Филм Фест’”, додаје она.
До сада су на пројекту „Бинацикл” дизајнирали основни модел, док су за све мере и материјале консултовали стручњаке из области архитектуре.
“Тренутно смо у фази обезбеђивања дозвола за постављање објекта. Томе је претходило информисање којим надлежним институцијама је потребно обратити се за добијање привремене дозволе за постављање објекта у јавном простору. У наредном периоду планирано је обезбеђивање свих потребних дозвола након чега следи фаза набавке материјала, креирања конструкције а затим постављања ‘Бинацикла’. До последње активности на пројекту, а то је организација културног програма и ‘отварања’ бине-паркинга, има још доста посла”, изјавила је Сурутка.
До сада је утврђен основни дизајн и прорачун статике.
“Након добијених дозвола, крећемо у набавку материјала. Следи поставка конструкције објекта, а затим и осталих елемената. Последња фаза пројекта представља званично отварање ‘Бинацикла’, као и организација културног догађаја”, истиче она.
Кажу да су им људи из заједнице инспирација за овај пројекат и од њих је, из њихових потреба, потекла идеја. У фази дефинисања крајњег дизајна као и поставке објекта, грађани ће бити позвани да помогну и дају свој суд, након чега ће учествовати у фази заштите и декорације – лакирање и фарбање.
Завршни догађај, односно отварање, биће организовано такође уз консултације са грађанима, путем онлајн упитника и системом гласања.