ПЕСМОМ У СЛАВУ КУПИНИКА ЗАТВОРЕНО ПЕЋИНАЧКО КУЛТУРНО ЛЕТО

Седмо по реду „Пећиначко културно лето“, које организује Културни центар „Пећинци“ под покровитељством пећиначке локалне самоуправе, синоћ је свечано затворено концертом хорске музике симболичног назива „Песмом у славу Купиника“ одржаним у цркви Светог Луке у Купинову. На концерту су наступили чланови Хорског састава „ПолиФоника“ из Сремске Митровице.

Концерту је присуствовао и заменик председника општине Пећинци Зоран Војкић, који је том приликом истакао да ће пећиначка локална самоуправа настојати да у наредним годинама издваја још више финансијских средстава, како би културни програми стигли до публике у свим насељима.

„Вечерашњи концерт је посебан с обзиром да се ове године обележава 500 година од разарања тврђаве Купиник. И пет векова је Купиник занемариван. Али, ово општинско руководство препознаје историјски значај последње престонице средњовековне Србије и зато улаже све веће напоре у очување Купиника. Одлуком Скупштине општине Пећинци основан је музеј „Купиник“, чије седиште ће бити у Купинову, и то је значајан корак ка крајњем циљу – да једног дана видимо обновљен Купиник“ – истакао је Војкић.

Манифестацију је свечано затворио директор Културног центра, Јован Деврња.

„Више од пет стотина посетилаца уживало је ове године у три концерта које смо одржали у три највећа насеља у општини – Пећинцима, Шимановцима и Купинову. Из годину у годину примећујемо да је интересовање наших грађана све веће када је у питању ова манифестација по којој наша установа постаје све препознатљивија, како у нашој средини, тако и у околним општинима. Ове године имали смо прилику да угостимо учеснике из великих градова као што су Сремска Митровица, Нови Сад и Београд и, судећи по публици, ни ове године их нисмо изневерили када је разноликост програма у питању“ –рекао је Деврња.

У дворишту Етно куће „Путник“ у Купинову посетиоци су могли да погледају историјску изложбу под називом „Купиник – последња престоница српских деспота – Завет и инспирација“ која је специјално поводом затварања манифестације измештена из хола Културног центра у Пећинцима, где је била претходне две недеље. Аутор изложбе, археолог Перица Одобашић, подсетио је да се после 500 година од разарања тврђаве „Купиник“ кренуло са обновом овог споменика.

„И ова изложба део је програма обележавања пет векова од разарања саме тврђаве и као таква говори нам о значају како самог споменика културе, тако и о богатој историји коју Купиново има. Изложба изазива велико интересовање посетилаца и драго ми је што имамо прилику да значај Купиника приближимо не само мештанима самог насеља и околних места, већ и гостима који нам долазе из различитих крајева наше земље. Сада нам преостаје да овој тврђави кроз обнову дамо нови сјај и у томе нам свесрдно помаже пећиначка локална самоуправа.“ – истакао је Одобашић.

Подсетимо, Пећиначко културно лето трајало је од 15. до 29. августа. Најпре је 15. августа на шеталишту у Пећинцима одржан концерт традиционалне музике под називом „Звуци наших корена…“, у оквиру којег су наступили чланови Градског тамбурашког оркестра „Бранко Радичевић“ из Руме и Певачког друштва Храма Светог Саве из Београда. Потом је 22. августа на летњој сцени у Шимановцима одржан Концерт народне музике под називом „Само песма зна…“, на којем су се представиле чланице Тамбурашког састава „La banda“ из Новог Сада, да би манифестација била приведена крају у Купинову наступом хора „ПолиФоника“ из Сремске Митровице. Као увод у манифестацију, током јула одржано је “Дечје културно лето“ у оквиру којег су најмлађи у свих 15 насељених места општине уживали у пригодним дечјим програмима. Сва три концерта доступна су на званичном Јутјуб каналу Културног центра Пећинци.

„Пећиначко културно лето“ ове године организовано је у сарадњи са Туристичком организацијом општине Пећинци, Архијерејским намесништвом пећиначким, саветима месних заједница у Пећинцима, Шимановцима и Купинову, Техничком школом „Миленко Веркић Неша“, Основном школом „Слободан Бајић Паја“, Предшколском установом „Влада Обрадовић Камени“ и Народном библиотеком у Пећинцима.

Извор: Општина Пећинци