НОВИ САД – ЦЕНТАР ИТ ИНДУСТРИЈЕ У СРБИЈИ

„3Lateral“ чланица компаније „Epic Games“, једне од водећих технолошких компанија из области интерактивне забаве, купила је парцелу у самом центру Новог Сада за изградњу новог радног простора за свој тим у Србији на јавној лицитацији која је одржана 9. јуна 2020. године. Земљиште површине 6.495 м2 плаћено је 933.039.225 динара. Изградња развојног кампуса, у близини Универзитета у Радничкој улици бр. 32 у Новом Саду, представља наредни корак инвестирања компаније „Epic Games“ у ИТ заједницу овог региона. За три до четири године ће на овој локацији радити стручњаци из области уметности  и рачунарских наука на развоју најнапреднијих технологија за цео свет.

Тим поводом одржана је конференција за новинаре на којој су се обратили градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, председница владе Републике Србије Ана Брнабић и директор компаније „3lateral“ Владимир Мастиловић.

– Симболично, на истом месту где ће нићи једна нова индустријска зона и где се спроводи својеврсна реиндустријализација Новог Сада, почетком 20. века је било седиште хемијске индустрије града. Затим је та локација дуго деценија била огледало пропасти једног индустријског периода у виду спровођења неодговорне политике и девастације објeката. Данас смо на прагу тога да кроз ову инвестицију, односно будући ИТ центар, добијемо јасне обрисе индустрије 21. века који карактеришу нове технологије, које се и урбанистички и амбијентално, уклапају у овај део града. На нама који смо доносиоци одлука је да пружимо најбоље услове и омогућимо реализацију пројеката који гарантују сигурну будућност наших грађана, а то радимо како бисмо нашу омладину задржали у Србији. Одлука компаније „3lateral“ односно „Epic Games“ да своје пословање прошире у нашем граду је снажна порука да Нови Сад и Србија имају светлу будућност. Креирамо обрисе извесне сутрашњице, јер је реалност таква да не можете задржати нове генерације, ако им не обезбедите нове, модерне садржаје и изазове, и управо зато увек проактивно размишљамо – рекао је градоначелник Милош Вучевић и захвалио се председници Владе на подршци, као и господину Мастиловићу на сарадњи.

Председница владе Ана Брнабић истакла је да је од великог значаја за Србију што ће светски призната компанија „Epic Games“, управо у Новом Саду имати свој „европски штаб“, те да ће то имати далекосежне позитивне ефекте на целу земљу у будућности.

– Ово је значајно не само ради мотивисања младих да остану у нашој земљи, него и ради позиционирања Србије у свету. У овом тренутку само наслућујемо какав је ово потенцијал и поносна сам на то што имамо људе као што су Владимир Мастиловић и његов тим, који представљају нашу највећу вредност. Последњих неколико година се трудимо да у свету будемо препознати управо по томе, по квалитету и иновативности, и примећујемо да се на Србију већ гледа на други, бољи начин. Хвала овој компанији која је могла да бира да послује у било којој земљи на свету, а изабрала је нашу. То нама много значи, јер ће млади људи остајати да живе овде, а многи други ће, привучени њиховим пословањем, долазити у Србију да живе и раде – рекла је Ана Брнабић.

Директор Владимир Мастиловић нагласио је да се та компанија бави интерактивним медијима, односно медијима будућности за компјутерско моделовање и визуелизацију.

– Због наглашене интерактивности, неопходно је разумевање широког спектра вештина и знања – из уметности, математике, програмирања, па чак и психологије, како би се веродостојно представио један дигитални карактер. Близина универзитета локацији предвиђеној за изградњу наше пословне зграде нам је битна управо због те мултидисциплинарности. Ми желимо да проширимо дијалог са академском заједницом Новог Сада  и да креирамо тим високо мотивисаних људи. Тек смо купили земљиште и очекују нас даље радње везане за пројектовање и изградњу. Наша компанија је форматирана тако да правимо производе помоћу којих се праве неки други производи, стога је успех других и наш успех. Желимо да едукујемо и остале да успеју као и ми, зато улажемо у образовање кадрова. План нам је да се уселимо у нову зграду за три до четири године и ту ће радити стручњаци из области уметности и рачунарских наука на развоју најнапреднијих технологија за цео свет – закључио је Мастиловић.