У Недељу, 27. септембра 2020. године, на празник Крстовдан, поводом обележавања 40. годишњице од смрти Љубице Чакаревић, српске јунакиње Првог светског рата, организује се планинарење за децу и одрасле на Фрушкој гори.
Планинарска стаза:
Извор Долина Мира – Вила Равне – Ливада – Врх Велика Градина – Поток Селиште – Шумска штала – Шумска кућа – Извор Долина Мира
Кружна планинарска стаза је дужине око 8 km. Почиње и завршава се код чесме Долина Мира недалеко од села Свилош. Стаза углавном води кроз шуму.
ОРГАНИЗАЦИОНЕ НАПОМЕНЕ:
- Окупљање у порти цркве Ваведења Пресвете Богородице у селу Свилош између 11.20 и 11.30 часова
-
Полазак је у 11.30 часова
- Представници организатора ће да присуствују Литургији у цркви
- Ко још жели да присуствује Литургији, почетак је у 09.30 часова
- Доћи сопственим превозом (аутом)
ОСТАЛЕ НАПОМЕНЕ:
-
Понети у ранцу воду и храну
-
Опрема: теренска одећа и обућа
-
Обући дугачке панталоне, без обзира на временске прилике
-
Свако учествује на сопствену одговорност
-
Деца (од 5 до 15 година) на планинарску акцију иду у пратњи родитеља
-
На планинарење можете позвати и ваше пријатеље
ПОВОД ЗА ПЛАНИНАРСКУ АКЦИЈУ:
Планинарска акција се организује поводом обележавања 40. годишњице од смрти Љубице Чакаревић, српске јунакиње Првог светског рата.
Рођена је у Ужицу 1894. године. Завршила је учитељску школу. До окупације Србије радила је као учитељица. У току Првог светског рата, заједно са сестром Милицом, била је болничарка у Војној болници у Ужицу.
Са групом Војводе Драгутина Јовановића – Луна, после 27 дана избегавања бугарских заседа стигла је на Солунски фронт и донела драгоцене податке српској Врховној команди из окупиране отаџбине.
Војводе Степа Степановић и Живојин Мишић, с којима се срела на фронту рекли су јој да је први весник из поробљене Србије. За тај подвиг одликована је златном медаљом за храброст „Милош Обилић“.
Учествовала је у пробоју Солунског фронта 1918.
Умрла је у Сарајеву 1980. године где је сахрањена на гробљу Баре.
У оквиру планинарске акције биће одржан кратак историјски час на ову тему.
www.youtube.com: Хероина Првог светског рата – Љубица Чакаревић
НЕКА ОД МЕСТА КОЈА ЋЕМО ПОСЕТИТИ:
· Свилош: је село које се налази у југозападном делу општине Беочин и броји око 360 становника. Насеља у Свилошу датирају још из римског периода, а под данашњим именом се спомиње 1687. године за време турске владавине.
· Црква Ваведења Пресвете Богородице у Свилошу: Црква је подигнута крајем 17. века. Изнад врата ка звонику, налази се текст који је исписао иконописац у коме се каже да је „Иконосатас нацртао и позлатио 1855. године Матеј Петровић”.
· Извор Долина мира: Извор у потпуности оправдава свој назив, јер читав потес до њега плени мирноћом.
· Вила Равне:У шуми Вила Равне већ више од једног века незаобилазно је обележје овог дела Фрушке горе. Вилу је саградила илочка племићка породица Одескалски. Током времена она је мењала власнике. Прелепу ливаду у склопу поседа користи Национални парк за гајење јелена.
· Ливада Равне: У шуми недалеко од главног пута налази се прелепа пространа ливада која је у склопу поседа виле Равне. Њу користи Национални парк за гајење јелена, па су тако на ливади поређане и хранилице за ову дивљач. Уколико сте довољно тихи, можете и угледати неке од њих.
НЕКОЛИКО САВЕТА ЗА ПЛАНИНАРЕ ПОЧЕТНИКЕ:
- Пре поласка на планинарску стазу прикладно се обуците. Најбоље слојевито, у зависности од временских прилика.
-
У случају најављене кише понети у ранцу суву пресвлаку и неку непромочиву јакну или пелерину (кишну кабаницу) за заштиту од могуће кише.
- Обућа мора бити удобна и разгажена. Пожељно планинарске ципеле или дубоке ципеле са рецкавим ђоном или патике са тврђим ђоном.
-
На ногама нека су неке дубље чарапе.
-
Пажљиво слушати упуства вође акције.
-
На планинарској стази трудите се да вам је вођа туре увек у видном пољу.
-
Добро је у ранцу имати шибицу и брицу.
Организатор:
Планинарско – историјска секција удружења ратних добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца „Обилић 1912-1918“ – Нови Сад