У Недељу, 4. октобра 2020. године, поводом обележавања 90. годишњице од смрти генерала Михаила Живковића – Гвозденог, организује се планинарење за децу и одрасле на Фрушкој гори.
Планиарска стаза:
Манастир Раковац – Раковачки поток – Поток Думбовац – Думбовачки водопад – Насеље Думбово – Пчеларска породица „Ветрењача“ – Врх Чардак – Стошин До – Село Раковац – Манастир Раковац (око 9km)
Кружна планинарска стаза је дужине око 9 km. Почиње и завршава се код манастира Раковац. Стаза углавном води кроз шуму.
ОРГАНИЗАЦИОНЕ НАПОМЕНЕ:
- Окупљање у порти манастира Раковац између 9.45 и 9.55 часова.
- Полазак на планинарење је у 9.55 часова.
- Представници организатора ће да присуствују Литургији у манастиру.
- Ко још жели да присуствује Литургији, почетак је у 08.00 часова.
- Доћи сопственим превозом (аутом) или приградским аутобусом 77 за Стари Раковац
ОСТАЛЕ НАПОМЕНЕ:
- Понети у ранцу воду и храну
- Опрема: теренска одећа и обућа
- Свако учествује на сопствену одговорност
- Деца (од 5 до 15 година) на планинарску акцију иду у пратњи родитеља
- На планинарење можете позвати и ваше пријатеље
ПОВОД ЗА ПЛАНИНАРСКУ АКЦИЈУ:
Планинарска акција се организује поводом обележавања 90. годишњице од смрти генерала Михаила Живковића — Гвозденог.
Михаило Живковић — Гвоздени био је српски генерал и војни министар, учесник Српско-турских ратова, Српско – бугарског рата, Балканских ратова и Првог светског рата. Рођенје 1856. год. у Београду. Преминуо је 1930. год. у Београду.
Јуна 1916. Постављен је за команданта Српског добровољачког корпуса у Русији. Пошто је већ пре његовог доласка у Одесу била формирана 1. Српска добровољачка дивизија, преузео је послове на формирању 2. дивизије.
Када је букнула бољшевичка револуција у Русији, 1917. године, корпус српских добровољаца упућен је на Солунски фронт, а са њима и генерал Живковић.
У оквиру планинарске акције биће одржан кратак историјски час на ову тему.
НЕКА ОД МЕСТА КОЈА ЋЕМО ПОСЕТИТИ:
- Раковац: је село које се налази у источном делу општине Беочин и броји око 2000 становника. Село је настало као прњавор, насеље манастирских радника поред истоименог манастира саграђеног у XVI веку.
- Манастир Раковац: Смештен је у подножју северног дела Фрушке горе, одмах уз Раковачки поток, а непосредно поред главног пута који води кроз Раковац. Посвећен је Светом Козми и Дамјану, а попредању, подигао га је извесни Рака, коморник деспота Јована Бранковића, крајем XV века.
- Думбовачки водопад: Скривен од случајних пролазника у густој шуми са око 5 метара високе стрмине, Думбовачки поток се накратко прелама и образује водопад. Током сушног периода и великих врућина не пресушује, али се знатно смањи проток воде. Како је на Фрушкој гори све скромно, такав је и овај природни феномен. Долазак до њега представља мали изазов.
- Пчелињи производи породице Ветрењача: Сами узгајају пчеле на Фрушкој гори на природан начин. Сваки мелем је ручно рађен са пажњом и љубављу од природних састојака и без било каквих вештачких додатака.
- Думбово: Насеље под овим називом је веома старо. Најпре је у римско доба ту била кула стражара, а у средњем веку утврђење. Пружа се уз Думбовачки потоку дужини од два километра све до уласка у шуму.
НЕКОЛИКО САВЕТА ЗА ПЛАНИНАРЕ ПОЧЕТНИКЕ:
- Пре поласка на планинарску стазу прикладно се обуците. Најбоље слојевито, у зависности од временских прилика.
- У случају најављене кише понети у ранцу суву пресвлаку и неку непромочиву јакну или пелерину (кишну кабаницу) за заштиту од могуће кише.
- Обућа мора бити удобна и разгажена. Пожељно планинарске ципеле или дубоке ципеле са рецкавим ђоном или патике са тврђим ђоном.
- На ногама нека су неке дубље чарапе.
- Пажљиво слушати упуства вође акције.
- На планинарској стази трудите се да вам је вођа туре увек у видном пољу.
- Добро је у ранцу имати шибицу (упаљач) и брицу.
Организатор: Планинарско – историјска секција удружења ратних добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца „Обилић 1912-1918“ – Нови Сад