Висинске припреме за почетак другог полугодишта у школи
Зима, зима, – е, па шта је?
Ако ј’ зима, није лав!…
У Недељу, 17. јануара 2021. године, поводом обележавања 100 годишњице смрти једног од највећих српских војсковођа, војводе Живојина Мишића, организује се планинарење за децу и одрасле на Фрушкој гори.
Стаза:
Излетиште Поповица – Четинарска шума – Поповичко Језеро – Перина пећина – Видиковац „Орлово бојиште“ – Планинарски дом „др Радивој Симоновић“ – Поповица (око 7 km)
Кружна планинарска стаза је дужине око 7 km. Почиње и завршава се на Поповици. Стаза углавном води кроз шуму.
Ко жели, може понети за децу санке или клиска за санкање (клискање) после планинарења.
ОРГАНИЗАЦИОНЕ НАПОМЕНЕ:
- Окупљање у порти цркве Рођења пресвете Богородице у Сремској Каменици – Мала Госпојина, између 11.20 и 11.30 часова.
- Полазак је у 11.30 часова.
- Представници организатора ће да присуствују Литургији у цркви.
- Ко још жели да присуствује Литургији, почетак је у 09.30 часова.
-
Доћи сопственим превозом (аутом)
ОСТАЛЕ НАПОМЕНЕ:
-
Понети у ранцу воду и храну
-
Опрема: теренска одећа и обућа
-
Деца (од 5 до 15 година) на планинарску акцију иду у пратњи родитеља
-
На планинарење можете позвати и ваше пријатеље
ПОВОД ЗА ПЛАНИНАРСКУ АКЦИЈУ:
Планинарска акција се организује поводом обележавања 100. годишњице смрти једног од највећих српских војсковођа у ослободилачким ратовима у Србији, крајем деветнаестог века и у првој половини двадесетог века, војводе Живојина Мишића.
Рођен је 1855. год у селу Струганик код Мионице а преминуо је 1921. год. у Београду.
Учествовао је у свим српским ратовима од 1876. до 1918. Непосредно је командовао српском Првом армијом у Колубарској бици 1914., а приликом пробоја Солунског фронта 1918. год био је начелник Врховне команде.
Ушао је у историју раме уз раме са највећим војсковођама тог времена, а Србија га је наградила чином војводе и највећим одликовањем.
У оквиру планинарске акције биће одржан кратак историјски час на ову тему.
НЕКА ОД МЕСТА КОЈА ЋЕМО ПОСЕТИТИ:
· Сремска Каменица: је градско насеље које се налази у близини Новог Сада односоно између обале Дунава и северних падина Фрушке горе. Ово место има веома богату прошлост а први сигуран податак о Сремској Каменици се јавља у XIII веку.
· Црква Рођења пресвете Богородице у Сремској Каменици: грађена је између 1737. и 1744. а украшавање је већим делом завршено 1758. године. Црква подигнута у моравском стилу. У цркви се од лета 2002. године налази и део моштију свете Петке, најпоштованије светитељке у Срба.
- Поповица: То је назив планинског врха на Фрушкој гори, а такође и назив насеља у Сремској Каменици, надомак Новог Сада. Позната је и као место старта Фрушкогорског маратона који се организује у пролеће сваке године.
- Поповичко језеро: Мало језеро смарагдне боје окружено је шумом. У њему се мрести шаран, а уколико се приближите води, приметићете бројна јата рибље млађи. Као мрестилиште, оно је заштићено и самим тим пецање је строго забрањено.
- Перина пећина: један је од јединствених локалитета овог типа на Фрушкој гори. Налази се сакривена дубоко у шуми. До ње води узани шумски пут. Претпоставља се да је пећина остатак некадашњег рудника.
- Видиковац Орлово бојиште: је некадашњи каменолом са чијег врха се пушта прелеп поглед на Иришки венац. Омиљено је место планинара и спортских пењача који се овде окупљају да вежбају и организују своје импровизоване полигоне.
·Планинарски дом „Др. Радивој Симоновић“: Дом се налази на благој падини под самом листопадном и боровом шумом на Поповици. То је зидана приземна зграда. Испред објекта је тераса са столом и клупама испод винове лозе.
НЕКОЛИКО САВЕТА ЗА ПЛАНИНАРЕ ПОЧЕТНИКЕ:
- Пре поласка на планинарску стазу прикладно се обуците. Најбоље слојевито, у зависности од временских прилика.
-
У случају најављене кише, понети у ранцу суву пресвлаку и кишну кабаницу за заштиту од могуће кише.
- Обућа мора бити удобна и разгажена. Пожељно планинарске ципеле или дубоке ципеле са рецкавим ђоном или патике са тврђим ђоном.
-
На ногама нека су неке дубље чарапе.
-
Пажљиво слушати упуства вође акције.
-
На планинарској стази трудите се да вам је вођа туре увек у видном пољу.
-
Добро је у ранцу имати шибицу (упаљач) и брицу.
Организатор: Планинарско – историјска секција удружења ратних добровољаца 1912-1918 њихових потомака и поштовалаца „Обилић 1912-1918“ – Нови Сад