ОБЕЛЕЖЕНО 105 ГОДИНА ОД ОСЛОБОЂЕЊА КИКИНДЕ У ПРВОМ СВЕТСКОМ РАТУ

Полагањем венаца на спомен костурницу на Железничком гробљу и код спомен плоче бригадиру Драгутину Ристићу, у холу Градске куће, као и поворком у центру града, свечано је обележено 105 година од ослобођења Кикинде у Првом светском рату и уласка Српске војске у град. Обележавању су, уз велики број грађана, припадника Војске Србије и борачких организација, присуствовали градоначелник Кикинде, Никола Лукач, Младен Богдан, председник Градског парламента и њихови сарадници.

“Жртва нашег народа била је огромна, тако да је на нама, потомцима тих хероја, да их се сећамо и да негујемо културу поштовања према свима који су положили своје животе да бисмо ми данас били слободни. Дешавања на данашњи дан, 20. новембра, 1918. године, била су увертира у догађај пет дана касније када се Велика Кикинда, уз друге градове Баната, Бачке, Барање и Срема, присајединила Краљевини Србији. Србија је у Великом рату изгубила трећину становништва, тако да и те како знамо шта значи борба за слободу, што нам даје додатну снагу јединства и слоге у очувању наше земље“, рекао је градоначелник.

Ослобођење Кикинде у Великом рату и присаједињење Краљевини Србији представљају један од најзначајнијих датума и модерној историји града:

“Тим важним чином остварена је тежња српског народа у Банату и целој Војводни да се уједини са матицом Србијом. Почетком новембра 1918. године било је јасно да ће Немачка и Аустроугарска изгубити рат. То је довело до тога да се српско становништво у нашем граду организује како би дочекало ослободиоце. У току вечери 18. новембра претходница срске војске почела је да улази у град, а потом два дана касније и припадници Гвозденог пука Кнез Михајло на челу са бригадиром Ристићем. На железничкој станици их је дочекао велики број Срба и показао велику радост“, подсетио је историчар Лазар Демић.

У Великом рату учествовало је око хиљаду Кикинђана на страни Руског царства углавном на румунско – бугарској граници и у Италији.

Извор: Град Кикинда