ПОВОДОМ ГОДИШЊИЦЕ ПОГИБИЈЕ РУЖЕ ШУЛМАН И ЧЕТВОРИЦЕ РОДОЉУБА И АНТИФАШИСТА ПОЛОЖЕНО ЦВЕЋЕ НА СПОМЕН – ОБЕЛЕЖЈЕ

Поводом годишњице стрељања родољуба на месту званом “Бошњаков салаш” данас је положено цвеће на спомен обележје које се налази у атару, на путу за Михајлово. На том месту, 26. јула 1941. године, погубљени су од окупатора наши суграђани Ружа Шулман, Владимир Коларов Коча, Франк Самуел Шандор и Кикинђани Алдан Тибериј и Стојан Арсенов.

Цвеће су на споменик, у име Града Зрењанина, положили помоћници градоначелника Снежана Вучуревић и Ненад Домјесков и члан Градског већа Саша Кандић.
Полагању цвећа присуствовале су и делегације Организације резервних војних старешина Зрењанина, на челу с председницом Тањом Дуловић, СУБНОР-а и Градске организације војних пензионера.

Дуловић је подсетила да су салашу Душана Бошњака окупационе власти, у знак одмазде, убиле петоро антифашиста које су раније ухапсили, јер је партизански одред, дан раније, 25. јула, у раним јутарњим часовима запалио жито како би парола „Ни зрна жита окупатору“ била остварена. Неколико дана касније, 31. јула на Багљашу је стрељано још деведесет родољуба.

Спомен-обележје на “Бошњаковом салашу”, дело арх. Тибора Бенцеа, подигнуто је шездесетих година прошлог века, а обновљено 2020. године, када је простор додатно оплемењен постављањем пригодне спомен-плоче, стола и клупа за одмор, као и нове прилазне стазе. У уређењу споменика и околног простора учествовали су Завод за заштиту споменика културе града Зрењанина и активисти Организације резервних војних старешина Зрењанина и МЗ “Доситеј Обрадовић”.

Извор: Град Зрењанин