ОДРЖАНА СЕДНИЦА „ЗЕЛЕНОГ САВЕТА ГРАДА ЗРЕЊАНИНА“ – ЈЕДИНА ТАЧКА ДНЕВНОГ РЕДА ПИЈАЋА ВОДА ЗРЕЊАНИН 2025.

Седница „Зеленог савета града Зрењанина“ у проширеном саставу одржана је данас у Барокној сали Градске куће са једином темом дневног реда – Пијаћа вода Зрењанин 2025.
На самом почетку, минутом ћутања одата је почаст недавно преминулом члану Савета професору Вукоману Максимовићу. Снимком из 1988. године најављена је тема данашње седнице, у којемтадашњи председник Општине Зрењанин Милан Милошев говори о проблематици пијаће воде и најављује изградњу фабрике.

Модератор скупа, секретар Савета Јелена Поучки указала је на значај данашње седнице и најавила да ће о квалитету воде говорити стручњаци који су учествовали у пројекту.
Градоначелник Симо Салапура, казао је да је вишегодишњи проблем коначно решен и још једном се грађанима Зрењанина захвалио на стрпљењу, Влади Републике Србије која је помогла у избору поузданог партнера и пружила финансијску подршку, док је посебну захвалност упутио стручњацима који су учествовали у решавању проблема пијаће воде, као и ЈКП „Водовод и канализација“. Посебну захвалност изразио је компанији „Метито“, партнеру који је доказао да је поуздан и да је од идеје до реализације, технологијом и финансирањем, спреман да успешно реши проблем.
– Ово је само један део приче којом се бавимо и наш нови приступ, захваљујући експертском тиму, јер није била само проблематика воде тема, већ и анализа целокупног система водоснабдевања на територији града Зрењанина. Велики смо корак направили и у наредном периоду ћемо још разговарати о томе шта је до сада урађено, проблем је комплексан, вишеслојан, вишедеценијски и све што се сада јавља у јавности у смислу оспоравања, сасвим је очекивано. Уверен сам ипак да ће грађани Зрењанина схватити о чему се ради, али имамо ту и ону другу страну. Политичку, која се користи обмањивањем јавности и верујем да ћемо у наредном периоду имати дијалог заснован на аргументима и чињеницама. Данас струка има реч и износиће податке и чињенице кроз које смо пролазили у периоду иза нас и указати о специфичности зрењанинске сирове воде – рекао је градоначелник.

Уследила су затим стручна излагања која су из различитих углова приближила тему воде за пиће у Зрењанину.
Проф. др. Јасмина Агбаба представила је проблематику физичко-хемијског састава сирове воде у нашем граду и говорила је о хемијском третману. Као неко ко се квалитетом воде бави већ тридесет година, оценила је да је реч о сировој води специфичног физичко-хемијског састава што је чини посебно тешком за прераду у воду за пиће.
– Ова вода богата је природним органским материјама, зато има специфичну боју, с друге стране имамо повећану концентрацију арсена, бора, натријума, амонијака, ортофосфата, чак и гвожђа. Када имате низ различитих загађујућих супстанци које треба да уклоните током третмана воде то компликује процес. Комплексан је процес, од аерације где скидате метан, оксидације која третира арсен и амонијак, коагулације и флокулације за органске материје, преко мултимедијалних филтера и коначне обраде на реверсној осмози и јоно измењивачкој смоли и коначној дезинфекцији, јасно је да је третман ове воде био велики изазов – рекла је она и у наставку указала да је данашња сложена технологија дала резултате. Казала је још и да су постигнути резултати одлични, али да се не смемо опустити, те да је неопходно даље праћење промене квалитета сирове воде и прилагођавање технологије обраде, као да је важно унапређење дистрибутивне мреже која треба да очува тај квалитет, наглашавајући да је веома важно и да крајњи корисници држе у исправном стању водоводну инфраструктуру у својим домовима.
Говорећи о историјату воде у Панонском басену и структури, истакла је да присуство органских материја и арсен издваја ову воду по комплексности, па је велики број научних радова обрађивао проблем. Навела је и да се ниво дозвољеног арсена у води смањивао и да је осамдесетих година било дозвољено да има чак 200 µg/l арсена у води од данашњих 10 µg/l.

Проф. др Ненад Иванишевић говорио је о техничко – технолошком апсекту постројења у Зрењанину и изразио задовољство што је био у тиму који је решио проблем воде за пиће.
– Нисмо само разматрали фабрику воде, већ комплетан систем водоснабдевања, фабрика је само део система решења, али врло значајан и комплексан. Вода која се налази испод нас сложенија је за третман од морске воде, тако да је постојао читав низ проблема који је требало решити, на које смо указивали и правце у којима треба размишљати – рекао је он и такође указао на потребу сређивању старе водоводне мреже у којој је дошло до формирања наслага.
– Када је вода на излазу из фабрике постала исправна, требало је да прођу месеци како би се цела мрежа испрала и дезинфиковала. У том периоду је вршено врло детаљно контролисање квалитета те воде, од Завода за јавно Здравље Зрењанин, Београда, Новог Сада и Кикинде и постигнути су задовољавајући параметри и оно што је сада потребно јесте да се схвати да у Зрењанину имамо воду за пиће која је исправна. Имамо детаљне резултате више хиљада анализа рађених у протеклих шест месеци и сви показују да је вода апсолутно исправна – рекао је Иванишевић.

Руководилац Службе информисања и пословних комуникација ЈКП „Водовод и канализација“ Зрењанин Синиша Гајин, рекао је да су у претходном периоду, захваљујући доброј сарадњи са оснивачем Градом Зрењанином, покрајинским и републичким институцијама, обезбеђена средства од преко 1,2 милијарде динара захваљујући којима су у протеклих неколико година урађени бројни инфраструктурни радови који су у великој мери утицали на унапређење самог система водоснабдевања.
Гајин је, између осталог, навео да је било улагања у водоизвориште, замену 20 километара водоводне мреже, бушењу нових бунара, смањену губитака воде у мрежи, бржем решавању кварова, као и у машине и опрему. Захваљујући томе обезбеђене су довољне количине воде, а то се нарочито показало током летњих месеци када није било рестрикција воде. Намера је да се губици воде у мрежи са садашњих 34 одсто смање на 20, уз одређена и значајна улагања у водоводну мрежу. Гајин је током излагања поменуо и могућу корекцију цене воде коју ће грађани плаћати.
– Оно што су процене Светске банке јесте да је цена воде у Србији генерално на социјалном нивоу и да би економска цена требало да износи око 1,35 евра, односно око 160 до 170 динара. Колика ће бити цена воде, одлуку ће наравно донети Град, а ми ћемо прихватити сваку одлуку, а напомињем да смо радили у условима када смо имали далеко мање приходе од других водоводних предузећа, разумевајући ситуацију која је била до скора, до укидања забране употребе воде за пиће, а када реално није ни било реално очекивати да се подиже цена воде. Трошкови су у међувремену расли, посебно трошкови одржавања пумпи и целог водоводног система, материјала, струје и свега другог и то нам је отежавало услове рада. Ми јесмо извршавали обавезе, али бисмо могли много више и можда мање оптеретили Град који нам је заиста много помагао субвенцијама и другим изворима. Верујем да ћемо, када се обезбеди реална цена воде, имати још бољи и квалитетнији рад – рекао је Гајин.

Током данашње седнице Савета о компанији „Метито“ и самој технологији и сарадњи са стручњацима из области прераде воде говорио је Бранислав Зец, директор „Метито групе“ за Европу који је између осталог рекао да ће у наредном периоду радити заједно с градом и локалнимЈКП на смањењу губитака у мрежи и оптимизацији целог система. Указао је и да се анализе воде свакодневно раде и у лабораторији фабрике воде.

Завршну реч, дао је директор Завода за јавно здравље Зрењанин, Предраг Рудан који је указао да та установа врши редовно праћење и анализу узорака из градског водовода.
Рекао једа Завод за јавно здравље Зрењанин врши редовно праћење и анализу узорака из водовода и да су од почетка рада постројења анализе показивале све боље резултате.
– Временом показивале све боље резултате, на 36 узорака урађена су 972 параметра и сви су били исправни. Посебно бих напоменуо да је 1.10. 2025. године Завода за јавно здравље Зрењанин анализу урадио заједно са Институтом за јавно здравље Војводине, Заводом за јавно здравље Кикинда и Градски завод за јавно здравље Београд и показала се апсолутна подударност у резултатима свих Завода. Касније, 7. 10. 2025. године исту овакву анализу на истим местима, дакле 12 места је урадио Завод за јавно здравље Зрењанин и све анализе понови су биле у оквирима Правилника о хигијенској исправности воде за пиће. Тако да је укупно мерено 48 пута, 4 пута по 12 мерних места, у периоду од 12 дана и урађено 1.296 параметара и сви резултати су били исти. За постројење за пречишћавање воде је урађен В обим испитивања у три наврата, а то је обим који обухвата апсолутно све параметре када је вода за пиће у питању, укупно 145 параметара по једном узорку, сваки узорак на излазу из постројења за пречишћавање воде су анализирана у Градском заводу за јавно здравље Београд у току месеца јуна 10, 19. и 24. јуна и сви резултати су били исправни – укупно 435 параметара. Додао бих још да Завод за јавно здравље Зрењанин на захтев власника постројења врши свакога дана анализу воде А обима проширено за арсен, манган, алуминијум, бор и натријум на излазу из постројења. Вода се затим сваки дан контролише и у лабораторији Водовода и у лабораторији постројења, на сат времена у току 24 сата. Узорци А обима, проширени, које Завод за јавно здравље Зрењанин узоркује из постројења свакодневно у последња три месеца су показала исправност по свим анализама и параметрима што говори да постоји континуитет у исправности воде за пиће. Завод за јавно здравље Зрењанин потврђује да је вода из градске мреже хигијенски исправна и безбедна за пиће – рекао је он.

Извор: Град Зрењанин